Menu
Jídlo na Bali: jak chutná na ostrově bohů?

Jídlo na Bali: jak chutná na ostrově bohů?

První dojmy z Bali byly vcelku rozpačité. Do hlavního města Denpasar jsme dorazili ve tři hodiny ráno místního času. S nohama ztuhlýma jak tři dny starý rohlíky jsme nasedli do auta a jeli do severozápadního městečka Canggu. Tam jsme celých 18 dní bydleli v obyčejné, ale roztomilé dřevěné chatičce s vlastní terasou. Polorozbitá cesta k ní, tma a zvuky nočních zvířat ve mě vyvolávaly lehce hororové představy, které umocňovalo ustavičné kvákání žab ze zarostlého rýžového pole. Ranní kokrhání, štěkot a pobíhající gekoni na podlaze mě utvrdili v tom, že následující dny se můžu těšit na poznávání nejenom jídla, ale všech místních krás, včetně bohatého zvířectva jihovýchodní Asie.

Vycházející slunce na všechno vrhlo jiné světlo. Poté, co jsme na ulici úspěšně odrazili všechny nabídky na odvoz, masáž nebo průvodce (“Massage? Taxi, taxi!”), stali se milionáři výměnou 200 USD za zhruba 4 miliony balijských rupií, naši chatičku přizpůsobili k obrazu svému (tzn. uklidili alespoň tak, abych v ní mohla existovat), na terase dali první Bintang a upřeli pohled na paprsky slunce, tančící po rýžovém poli, hned bylo růžověji. Začínala jsem se zamilovávat.

Jak chutná indonéská kuchyně?

Balijská kuchyně vás bude bavit. Jejím základem je koření. Spoustu koření. Chilli, kurkuma, galanga, zázvor a česnek tvoří základ balijských chutí. Dalším kamenem je rýže, zelenina, vejce, tofu a malá porce masa. Převažuje kuřecí, ale vepřové tu mají také rádi. Protože většina lidí neoplývá velkým blahobytem, snaží se jíst a zužitkovat, co se dá. Dost často jsou tak pokrmy spíše kombinací surovin co dům dal. Díky koření jsou ale vždy velmi výrazné a pestré. Popravdě, někdy až moc. Pokud se vám v restauraci dostane upozornění – „It’s spicy“, není radno ho podceňovat!

Typickým pokrmem je Nasi Goreng, smažená rýže, kterou seženete na ulicích všech měst a vesnic. Rozhodně nehledejte striktně daný recept, každý ji dělá tak nějak po svém. Většinou je se zeleninou a kuřetem, ve vegetariánské verzi najdete tofu nebo tempeh. U Mie Goreng je rýže nahrazena nudlemi. Známou pouliční lahůdkou je také satay – mini ražniči z různých druhů masa nebo tempehu, ke kterému se servíruje rýže a naprosto dokonalá omáčka z burských ořísků. Ta se podává i k vařenému salátu Gado Gado, mým absolutně největším favoritem celého pobytu. Vypadá sice všelijak, ale věřte mi. Je fakt neuvěřitelně dobrý.

Tradiční indonéská kuchyně je dost masová, ale ani vegani a vegetariáni nepřijdou zkrátka. Bali je doslova útočištěm hipíků, jógínů a tedy i nemasožravců. Pro většinu restaurací tak není problém připravit třeba smažené tofu nebo tempeh společně s rýží, indonéským salátem a pálivou omáčkou. Když to zalijete kokosem plným čerstvé šťávy, máte o plný břicho postaráno. Tradičně se jídlo podává na dřevěném talíři nebo v košíku vyloženým banánovým listem a jí se rukama, kterými si vše promícháte dohromady. Je to sice trochu prasátkové, ale podle Balijců tak máte užší kontakt s jídlem, a to pak chutná nejlíp.

Při cestě za jídlem hledejte buď pojízdné občerstvení (jídlo se tu prodává i na kole), nebo Warung. Je potřeba zmínit, že jako Warung je tady označována jak restaurace, tak i obyčejné pouliční bistro. V těch seženete to nejlevnější jídlo na Bali. Cena jídla tu začíná na cca 15 000 rupiích, tedy asi na 16 Kč. Identifikujete ho podle proskleněné vitríny s jídlem a obrovského dýmu z grilování již výše zmíněného satay. Ve větších restauracích si připlatíte, ale pořád jsou to příjemné ceny. Za skromnější večeři pro dva se můžete dostat i na 300 Kč, a to i s pitím.

Kurz vaření na farmě v Ubudu

Žádná naše dovolená se neobejde bez kurzu vaření. Tentokrát jsme zvolili kurz v Ubudu, který nás nadchnul možností přípravy indonéských pokrmů v tradiční i veganské verzi. Ohromilo nás i prostředí farmy uprostřed džungle, důkladný popis a vlastní sběr všech ingrediencí a hlavně ta hromada jídla, kterou nebylo možné sníst. Přežraní, ale naprosto spokojení jsme zkonstatovali, že to byl ten nejlepší kurz vaření, co jsme kdy navštívili. O jeho kvalitě vlastně svědčí i to, že ho dělají každý den, ve dvou vlnách a pořád mají plno!

Když se ráno houpe postel…

“Co děláš?” “Já nic nedělám. Já myslela, že to děláš ty!” Je 5:54 a nechápavě na sebe s Junisem zíráme. Zíráme na sebe, na houpající se postel, pak zase na sebe. “To bylo asi zemětřesení…?” Uh. Myslela jsem, že nám někdo houpá s chatkou. Vylítla jsem ven. Ptáci řvali, psi štěkali jeden přes druhýho, na verandě seděla vyděšená kočka. Bylo divné dusno a já měla pocit, že mi kompletně začalo hrabat. Tu noc jsem totiž nemohla usnout. Byly asi tak dvě hodiny v noci a já googlila, co se dělá v případě tsunami. Že jsem si na uspání vybrala zrovna přírodní katastrofy je dost zvláštní, vím – holt zoufalí lidé dělají zoufalé věci. Budíček ve formě dozvuků ze zemětřesení na sousedním ostrově Lombok bych ale netipla ani na čínskýho boha srandy. Další, mnohem silnější otřesy dorazily o týden později a já od té doby nespala vůbec.

S odstupem to samozřejmě vnímám jinak. Při cestování prostě musíte být připravení na všechno. Na hmyz, slabší hygienu, brouky v jídle, šváby v posteli… i na zemětřesení a tsunami. I přesto pro mě byla dovolená na Bali splněným snem, protože jsem už dlouho chtěla poznat pravou Asii a její autentické chutě. A tahle malá hindusitická enkláva je jich plná. Stejně jako zážitků, které se mi nesmazatelně vryly do hlavy a do srdíčka. Jako celé Bali!

Mějte krásnej den a hlavně: Selamat makan! (Dobrou chuť!)

Vaše

Tereza

Další články z mého blogu

Rady a tipy do kuchyně, cestování nebo něco o mně? Počtěte si!
Ve spíži Inspired Kitchen
Rady a tipy do kuchyně 16. 01. 2023

Ve spíži Inspired Kitchen

Občas se mě někdo ptá, jak se stíhám stravovat zdravě a u toho chodit do práce, stýkat se s přáteli, sportovat, fotit, jednoduše žít :) Základem je dobře plánovat – jak vaření, tak i nákup potřebných surovin. A v neposlední řadě dobře vybavená spíž. To je vlastně to nejdůležitější, aby pro vás vaření bylo hračka, protože pak lze i z těch nejzákladnějších potravin kdykoliv uklohnit něco chutného. A které potraviny ve vaší spíži rozhodně nesmí chybět? A kde se dají sehnat? Tak čtěte!

Přečíst článek
Jak připravit tofu? Recepty a tipy, jak na něj
Rady a tipy do kuchyně 16. 01. 2023

Jak připravit tofu? Recepty a tipy, jak na něj

Spousta lidí se při představě konzumace bílého tofu otřese odporem. Uznávám, že na první pohled tofu vypadá jako hodně divné bílé cosi bez chuti a bez zápachu, pokud si ale koupíte neupravené bílé tofu a hned ho ochutnáte, je to jako byste si vzali kousek syrového masa a hned se do něj pustili. Asi byste si taky moc nepochutnali. U tofu je hrozně důležité ho správně připravit, aby vám chutnalo. A těch způsobů, jak s tofu kouzlit, je strašně moc.

Přečíst článek