Články Nápoje

Jarní detox: 7 dní na šťávách

Přišlo jaro a s ním dlouho plánovaný projekt na toto období: detox. Někteří si možná ťukají na čelo a říkají si, že jsem ta poslední na celý planetě, která by se měla pouštět do takových ptákovin – jím zdravě jako blázen, sportuju, vážím 40 kilo i s postelí a místo detoxu bych potřebovala pár kilo přibrat.

Já to ale chtěla zkusit. Občas mě trápí problémy s kůží, který dokáží pěkně znepříjemnit život. Špatný stav kůže je odrazem toho, že uvnitř těla je něco špatně. Tělo tím oznamuje, že buď máte nějaký problém, nebo že je nejvyšší čas na generální úklid. To máte jako umyvadlo v kuchyni, to sice umýváte pravidelně, ale jednou za čas začne stávkovat a je nutný pořádně vyčistit odpad.

Takový detox může mít hned několik variant.

Pro někoho to znamená nejíst vůbec nic, pro někoho pít šťávy, pro dalšího jíst větší množství ovoce a zeleniny nebo vynechat maso. Já zvolila sedmidenní popíjení ovocných a zeleninových šťáv. Ty měly aspoň z 90 % pokrýt můj příjem. Do zbylých 10 % jsem si naordinovala teplé zeleninové polévky, pomazánky, oříšky nebo slaný krekry. Už tak jsem hodně hubená a nějak fungovat musím, že jo.

Den před detoxem jsem vzala oddělení ovoce a zeleniny útokem.

Ledničku jsem předtím samozřejmě patřičně připravila – spotřebovala všechno, co bylo potřeba a uvolnila tak prostor asi dvou tunám jablek, pomerančů, kadeřávku, dvěma balení celeru a nemálo místa zabrala taky mrkev a řepa. Pohled do lednice byl k nezaplacení.

Šťávový detox: 7 dní na šťávách

Cítila jsem se zdravě jenom jsem otevřela ledničku.

 

Připraveni? Já jo, tak jdeme šťávovat!

1.den

8:30  Je hrozně divný začít ráno bez čaje. Kafe nepiju, ale zato mám solidní závislost na čaji – na tom silným černým, který je obzvlášť ráno jako světlej bod na konci tunelu. Pevně rozhodnutá vytahuju místo čaje odšťavňovač a házím do něj grep. Grep je skvělej životabudič, který zvlášť po ránu neuvěřitelně nakopne. Jen mi trochu narušil plány. Hořké látky v něm totiž povzbuzují chutě k jídlu, takže už po hodině zase kroužím jako sup okolo ledničky.

11:30 Připravuju starou dobrou mrkvovou s pomerančem a zázvorem a zavrhuju rozdělení na snídaně, oběd i večeře. Obědvat šťávu mi přijde trochu zvrácený.

19:00 Večer mám dilema. Je totiž lepší pít ovocné šťávy spíše ráno a zeleninové na večer, to kvůli sacharidům. Samotné ovocné šťávy jsou sice super, ale mají hodně cukru, které se večer hůř tráví a narušují spánek. Kvůli vysokému glykemickému indexu je po nich hodně brzo hlad. Po půl hodině přemýšlení u lednice vzniká nejlepší zelená šťáva z kadeřávku a jsem nadšená. Jestli grep jsem považovala za životabudič, tak tohle je mega nakopávák. A mám radost. První den je úspěšně za mnou.

Nejlepší zelená šťáva

Nejlepší zelená šťáva

2.den

8:00 Spala jsem výborně, což je u mě občas problém. Necítím vůbec žádnou únavu, ale mám hlad. Velkej. Mám chuť na něco jako granolu s jogurtem, nebo možná na dvě. Připravuju si mandarinkovou šťávu s kurkumou a dávám k tomu banán, abych aspoň nějak zahnala to škrundání v žaludku.

V době okolo 11:00 – 13:00 se nedívejte na Facebook a už vůbec ne na Instagram. Budou na vás skákat samý hezký jídla, který byste si hned dali. Ach jo.

20:00 Další nástraha. Přítel si objednává jídlo z indický restaurace, který provoní celej byt a ještě mi připadá, že naschvál hrozně nahlas polyká. Spolknu chuť ho strčit do koupelny a zapnout větrák, ke šťávě zbombím celej balíček mandlí a jdu radši spát.

 

3.den

9:00 Přestože jsem spala dobře a dlouho, připadám si jako přejetá kombajnem. Dneska dávám řepovou a pak čistím kromě odšťavňovače i skoro celou kuchyň a podlahu. Pokaždé rozliju nebo rozsypám to, co nejvíc barví.

16:00 Došly zásoby jablek a celeru. Nějak rychle.

19:00 Mám šílenou chuť na něco slaného, takže si dávám avokádo rozmačkaný s citrónovou šťávou, čerstvě nadrceným pepřem a mořskou solí. A mám pocit, že je to to nejlepší avokádo na světě.

 

4.den

Jsou 4 hodiny odpoledne a já zase koukám do lednice. V plánu je celerová s hrozny a okurkou, ale popravdě celer už nechci ani vidět.

19:00 Do šťávy mě nikdo nedonutí ani za zlatý prase, takže připravuju květákovou polévku, po jejíž zkonzumování jsem unavená jako blázen. Jdu spát v 22:22 a přidám si, jako kdybych nespala 22 milionů let.

 

5. den

7:30 Chodím do koupelny skoro každou hodinu a fascinovaně zírám na svou čistou a jemnou pokožku. Už necítím ani to škrundání v žaludku. Se skvělou náladou připravuju ananasovou se zázvorem, na kterou se těším prakticky od chvíle, co jsem ananas zmerčila v obchodě. A šťáva chutná výborně. Krásně sladká, exotická, s tím správným řízem po zázvoru. Cítím se po ní skvěle.

Uvědomuju si taky hrozně zvláštní a nevídanou věc: přestalo se mi stýzkat po čaji.

Jarní detox: 7 dní na šťávách

Stará dobrá mrkvová šťáva s pomerančem a zázvorem

6. den

15:00 Předposlední den a udělám tu největší chybu. Jdu do Palladia, obchodního centra, které je téměř konstantně přeplněné turisty. Jenom z tý hromady lidí na eskalátorech mi začne být špatně. Okamžitě letím do DMka pro vodu a sušené datle, který asi nikdy nechutnaly líp.

18:30 Po návratu domů mám chuť se na všechno vykašlat, ale už jsem skoro u konce. Dala bych ruku do ohně za smaženou rýži, ale nechce se mi ji připravovat. Místo ní dojíždím květákovou polévku a jsem jí plná už po jedné misce. Jde vidět, že se žaludek hodně smrskl.

 

7. den

10:00 Dělám mou oblíbenou pomerančovou s posledním kouskem mrkve. Nikdy jsem za tak krátkou chvíli nespotřebovala takový kvantum ovoce a zeleniny.

14:00 Honí mě chutě, ale dost nevídané: mám chuť na řepu. Raduju se, že jsem přišla i té nejkořenovitější zelenině na chuť.

19:00 Stav kůže je skvělej. A můj pocit ze sebe taky. Zvládla jsem to a myslím, že tak nějak úspěšně. S obrovským zadoustičením schovávám odšťavňovač do spíže a v hlavě sepisuju nastřádané poznatky.

Plusy:

 • Celkový úbytek na váze jsou dva kilogramy, ale počítám, že z 80 % je to hlavně voda.
 • V noci spím jak zabitá.
 • Nic mě nesvědí a mám krásně jemnou a čistou pokožku, na kterou je škoda plácat něco jako make-up.
 • Díky absenci černýho čaje mám bělejší zuby.
 • Zmizely mi všechny otravný trávicí problémy. Aby taky ne, když tělo nemá moc co trávit, že.
 • Hodně se mi zintenzivnilo vnímání chutí a vůní. Což je vlastně plus i minus. Na jídle si víc pochutnám, ale v tramvaji to smrdí nějak víc než obvykle.
 • 7 dní předpisového pitného režimu. Za den jsem kromě šťáv vypila dobrých 5 sklenic vody, což dá dohromady něco okolo 3 litrů. Spolu s tím je samozřejmě spojený dost častý chození na záchod, ale to k té očistě prostě patří.
 • 7 dní bez řešení toho, co zas bude k obědu. Nádhera.

Mínusy:

 • Značně se mi snížila schopnost koncentrace a produktivity. To, co mi normálně trvalo 5 minut, se protáhlo na deset, protože mě narušovala potřeba neustále něco shánět, šťávovat a mýt odšťavňovač. Celkově jsem byla prostě pomalejší. Mozek nemá tolik paliva a nedokáže se soutředit na komplexnější úkoly.
 • Iritují vás všichni, co dlouho a nahlas žvýkají. Vlastně všichni, co mají v ruce jídlo.
 • Žaludek se smrskl tak, že i miska polívky se proměnila v nadlidský úkol. A ještě pár dní potrvá, než se bez problémů vrátím k normálnímu jídlu.

Rozhodně si nemyslím, že je dobrý si odfajfknout detox a pak se vrátit do svého každodenního stereotypu. To je jako kdybyste doma udělali generální úklid, vzápětí zrušili odpadkový koš a odpadky začali házet doprostřed bytu. Detox by vás měl nejenom vyčistit, ale taky nakopnout dál pokračovat ve zdravějším životním stylu. Rozhodně ho ale nedoporučuju těm, co by při něm chtěli fungovat jako obvykle. Nejenom, že na něj nebudete mít energii, ale hlavně okolo vás bude tolik rušících vlivů, že ho stejně nedodržíte. Já měla tu možnost pracovat z domu a stejně to nebyla zrovna procházka růžovým sadem. A stálo to za to? No, asi si to jen tak nezopakuju, ale stálo. Aspoň za ten pocit 🙂

Ale teď se už musím rozloučit. Jdu se někam ven nadlábnout a tipuju to na tu strašně voňavou indickou restauraci!

Mějte se krásně,

T.

PS: Prosím množství uvedených šťáv neberte jako kompletní výčet mýho jídelníčku. To bychom tady byli dlouho 🙂

 

Jarní detox: 7 dní na šťávách

Jarní detox: 7 dní na šťávách

Nestačilo? Přidejte si!

Zatím žádné příspěvky

Reagovat