Menu

Recept Šeříkový cukr

  • 10 minut + 4-5 dní odležení

Nikdy jsem neměla tendence šeřík přidávat do jídla nebo z něho něco jedlého tvořit. Ale to jsem na něj jednou po cestě domů narazila, měla čas, tvořivou náladu a chuť tu vůni jara nějak uchovat. Možností, co s šeříkem udělat, je opravdu spoustu. Můžete z něho vyrobit sirup, želé, čokoládu, extrakt, někdo dělá kandovaný šeřík nebo jím zdobí saláty či dezerty. A samozřejmě se perfektně uplatní i v kosmetice. Takový olej nebo krém na pleť musí být pecka!

 

Já jsem chtěla něco velmi jednoduchého a celkem rychle se rozhodla pro šeříkový cukr. Chutná ovocně, voní po jaru a skvěle se hodí jak na limonády, tak na pečení a vaření. Třeba do této mramorové bábovky s borůvkami a šeříkovým cukrem.

 

Přišlo mi pár dotazů, zda vlastně šeřík není jedovatý. Nemusíte se bát, není. Tahle pověra vznikla z obavy z látky zvané syringin, která může způsobovat alergickou reakci na kůži. Na pozoru by se tak měli mít alergici, ale otrava z šeříku nehrozí. Každopádně, nesbírejte ten u silnice a do jídla dávejte jen okvětní lístky. Ty tyčinky a pestíky jsou totiž dost nahořklé :)

Suroviny

na cca 200 g
  • 200 g cukru krystal
  • 1 hrst šeříkových květů

Postup:

  1. Květy zbavte veškerých větviček, pestíků a tyčinek. Zkontrolujte také případné obyvatele, broučky a mušky. Květy neomývejte, zbavili byste je tak pylu a tím i jejich chuti.
  2. Cukr dejte do mixéru s polovinou připravených květů a rozmixujte. Pak rozložte na plech a nechte alespoň dvě hodiny proschnout.
  3. Promíchejte a rukou rozmělněte, aby jste se zbavili hrudek. Nasypejte do skleničky, v polovině proložte jednou nebo dvěma vrstvami zbylých květů.
  4. Uzavřete a nechte ještě 4-5 dnů odležet. Během těchto dnů cukr občas protřepejte.
  5. Nakonec kvítky vyndejte a opět nechte cukr úplně proschnout.

Nestačilo? Přidejte si!