Články

Indie: neuvěřitelná země

Cestu po Indii jsme začali v Novém Dillí, hlavním městě Indie s oficiálními 16 miliony obyvateli. Už první kontakt s touhle velmi svéráznou metropolí mě přesvědčil, že se můžu těšit na výživné kulturní šoky. Neustálé troubení aut i rikš, obrovský chaos, nespočet vůní a pachů, spoustu lidí v úzkých, bahnitých uličkách, mezi nimi posvátné krávy a všudypřítomná lejna. Ne, nepřesunuli jsme se o pár století zpátky. Vítejte ve staré části Dillí, která se zařadila mezi to nejhlučnější, nejpřeplněnější a asi nejšpinavější místo na světě, jaké jsem kdy viděla.

První dny pro mě byly náročné. Neskutečný bordel a špína, hromady drátů, odpadků, smog, co nedovolí slunci zářit naplno. Nespočet bezdomovců schouleně spící na zemi nebo děti, co udělají na silnici kotrmelec, jen aby dostaly pár rupií. Na Indii se můžete připravovat jak chcete, realita vás ale stejně neskutečně ohromí a obrátí všechny vaše představy o světě naruby.

Indie je země plná kontrastů, které pro mě byly velmi těžko pochopitelné. Na jedné straně vidíte super rychlý rozvoj, vyspělé technologie nebo krásné památky, na druhé straně pohublé krávy pojídající odpadky a lidi ze dne na den přežívající ve slamech. Nikde na světě nenajdete takové kontrasty tak blízko sebe. Najíte se tu v krásné, luxusní restauraci, svezete se podzemním autonomním metrem, který je lepší než to naše, ale pak z něho vystoupíte a čeká na vás obrovský chaos a bída.


Když se ale po prvotním šoku oklepete, začnete vidět i krásy. Zelené tiché zahrady, monumentální památky, barvy, neznámé vůně, lidi, co by se pro vás i rozkrájeli, jen aby vás přivítali ve své zemi. Přestože se z mých prvních vět může zdát, že Indie je to poslední místo na světě, kam se máte zajet podívat, jakmile dokážete splynout a fungovat, začnete se smát, vše přijímat a to je to hlavní.

„Indie a špína“ je asi to první, co se většině lidem vybaví a proč je tahle země moc neláká. Jak je to doopravdy? Závisí, kde jste. Hlavně na severu jsou ulice měst opravdu jedním obrovským svinčíkem. Mezi lidmi neexistuje povědomí o používání odpadkových košů nebo třídění, takže cokoliv, co někdo nepotřebuje, prostě odhodí na zem. Nejhorší je to na okrajích měst, kolem kolejí nebo u řek, u nichž není radno se příliš dlouho zdržovat. Jejich puch je totiž už sám o sobě toxický.

Důležité je zůstat pořád ve střehu. Koukat současně před sebe, na zem i za sebe. Jinak vás buď něco přejede (červená je jen jiná barva pro zelenou) nebo šlápnete do kravího lejna. Posvátná kráva má posvátná hovínka, takže ta se taky neuklízí. Směrem na civilizovanější jih se situace značně zlepšuje. Je tu mnohem méně odpadků, aut i smogu, zato více zeleně. Auta troubí jenom na turisty, lidi vypadají spokojenější, stejně jako na pohled mnohem zdravější krávy a psi. No říká se, že když nemáte na sever odvahu, jih je taková Indie pro začátečníky.

Někdo se mě před cestou ptal, proč Indie. Nebojíš se? Ne. Chce to sice trochu cestovatelský odvahy, ale Indie není (zas tak) nebezpečná země. Navíc v zemi s 1,5 miliardou obyvatel je víc než jisté, že zažijete skvělou zábavu. A abych nekecala, do Indie mě hlavně táhlo… jídlo. Jedno se totiž Indům upřít nedá. Co se vaření týče, je Indie rájem na zemi a bez nadsázky se dá říci, že je tady tolik pokrmů, kolik je tu kuchařů. Díky ohromnému množství koření si každý jídlo upravuje tak nějak po svém. Stejnojmenný pokrm tak může na druhém konci města chutnat úplně jinak, než jak ho znáte z restaurace, ve které jste včera jedli.

Základ indické kuchyně tvoří koření. Hodně koření. Kurkuma, římský kmín, pepř, zázvor, česnek a pořádná dávka chilli. Ve velkém se používají také bylinky, hlavně máta nebo koriandr. Dávkování bylinek a koření se mění a tím se vytváří z jednoho základu jiná jídla. Obsahují hodně ingrediencí, takže jejich příprava není na pět minut, výsledek ale vždycky stojí za to.

Indie je tak obrovská, že ji nelze poznat celou během jedné návštěvy. Tedy pokud si na ni nevyhradíte rok. A stejně tak je naprosto nemožné nacpat o ní vše do jednoho článku. Tak či onak, Indie je zážitek na celý život a je velmi těžké ho popsat někomu, kdo ji nezažil. Vše je tady totiž tak koncentrované, lidi, barvy, hluk, zážitky i emoce, že je to občas náročné a nic s tím neuděláte. Ale když ji přijmete takovou, jaká je, nabídne vám duševně i do života stonásobně víc, než kterákoliv jiná země.

Přeji vám všem krásnej den! ❤️

Terka

Nestačilo? Přidejte si!

4 Comments

 • Reply
  Lenka
  08/05/2019 at 18:31

  Moc krásné povídání 😀👍

 • Reply
  Indické samosa taštičky s mátovým čatní | inspiredkitchen.cz
  23/06/2019 at 18:55

  […] si možná rádi přidají – co takhle zkusit delikátní matar paneer nebo si přečíst o mé dovolené v Indii? […]

 • Reply
  Indický palak paneer | inspiredkitchen.cz
  18/03/2021 at 16:55

  […] anebo jsem na dobrej palak neměla štěstí. Článek o mém prozkoumávání Indie najdete tady. A recept na palak o kousek níž […]

 • Reagovat