Menu
Co dělat a kde se dobře najíst v Berlíně?

Co dělat a kde se dobře najíst v Berlíně?

Ten, kdo má rád velkoměsta, si Berlín určitě zamiluje. Je to sice hodně šedivý a betonový město, ale stejně má svůj půvab. Tolik alternativy, unikátních (někdy hodně unikátních) barů, klubů, kde protančíte všechny střevíce, hipsta kaváren a restaurací totiž na jednom místě jen tak nenajdete. Prozkoumat všechno je na hodně dlouhou dobu, ale při dobrém plánování lze nasát atmosféru města i během krátké návštěvy. A jaká jsou ta nejzajímavější místa, které byste si v Berlíně rozhodně neměli nechat ujít?

V Berlíně nenajdete jedno centrum, tak jako je u nás Václavák v Praze. Kvůli historickému rozdělení města na 4 okupační zóny mají všechny části svůj osobitý ráz a každá má nějaký svůj střed, který žije svým vlastním životem. I proto je předem důležité vědět, co v Berlíně hledat a kde to hledat. Protože jinak se budete ztrácet na nudných, betonových sídlištích a zoufale koukat po něčem zajímavém.

I když vás historie ani trochu nebere, je fajn začít výlet památkami v historickém centru.

Rozkoukáte se a pochopíte, čím vším si tohle město prošlo. První, druhá a studená válka, nacistické období – Berlín byl ohniskem všeho. I když se centrum města hledá těžko, pořád platí – čím blíž k Braniborské bráně, tím více památek najdete. Reichstag, Fernsehturm, Braniborská brána, pozůstatky berlínské zdi (East Side Gallery) nebo děsivý Památník zločinů holocaustu jako zhmotnění výčitek německého svědomí. Památky se významně podílí na utvoření místní jedinečné atmosféry. Většina z nich nachází velmi blízko sebe, a zvládnete je tak během celodenní procházky městem.

Mějte oči otevřené a pozorujte. Ulice, lidi, budovy, umělce.

A staňte se součástí berlínské alternativní kultury. Nezávislá hudební a pouliční umělecká scéna se plně rozvinula s pádem berlínské zdi, se kterou padly i překážky v sebevyjádření a uměleckém tvoření. Všudypřítomný streetart, místa sdružující subkultury, tajemné parky, výstřední bary, kluby, ve kterých se tancuje od páteční půlnoci do pondělního rána. Berlín je domovem toho pravého undergroundu a je spousta možností, jak ho nasát. Třeba návštěvou uměleckého prostoru Urban Spree, posezením v YAAMu (Young African Art Market, sdružující komunitu lidí afrického původu) nebo procházkou v hipstery plném Mauerparku. Pokud vás alternativa hodně láká, určitě využijte Alternative Free Tours, kde vás zkušení průvodci provedou a poví příběhy o těch nejneotřelejších místech Berlína.

Klubová a barová scéna? Pro méně i více otrlé.

Na noční život tady není nouze a ani na památky orientovaní turisté by v Berlíně neměli jít spát. Pokud to chcete rozjet ve velkém, nelze nezmínit Berghain, nejslavnější technoklub na světě. Proslul nejenom divokými parties a pověstnými „dark roomy“, kde se převážně gay komunita oddává sexuálním hrátkám, ale taky dost nemilosrdnou door policy: dvouhodinovou frontu tu rozděluje vyhazovač, který pohledem určuje, kdo smí dovnitř a kdo ne. Zaručený recept na to, jak vypadat a projít sítem asi neexistuje – každá noc je totiž jiná, a pokaždé tak platí jiná kritéria. I kdybyste se do Berghainu nedostali, rozhodně není všem dnům (nocím) konec. Prý je tu tolik klubů, že i kdybyste chodili každý týden do jiného, máte 24 let co dělat.

Ty méně otrlí si možná přijdou na své v nějakém osobitém baru. Bar, ve kterým je nábytek nahoře? Nebo bar, kde pijete ze zkumavek a sedíte na záchodu? Bary jsou tu velmi unikátní až jedinečné, stylově ošuntělé. Občas ale může být problém je najít. Často jsou zvenku k nerozpoznání, na místech, kde byste to vůbec nečekali. Dokonce tu funguje síť tajných barů, o kterých netuší ani místní. Jejich hledání je samo o sobě dobrodružství, pokud ale chcete jít na jistotu, vyražte do ulic čtvrtí Kreuzbergu a Friedrichshainu (googlete Oranienstraße). Za sebe doporučuju Volksbar, bar Mysliwska a taky mrknout na tento seznam.

Kde se dobře najíst v Berlíně?

V Berlíně žijí lidé z celého světa a buďte si jisti, že multikulturní bude i vaše stravování. Je libo vietnamská, iránská nebo gruzínská kuchyně? Místní gastronomie je odrazem pestrého etnického mixu, který město charakterizuje. Je tu tolik zajímavých restaurací, že na berlínskou klasiku – currywurst – ani nepřijde chuť. Naopak se nebudete moci rozhodnout, kam zajít. 

Nic nezkazíte, když pojedete na asijské vlně. V asijských restauracích tu totiž vaří skvěle a autenticky. Nejvíc nás dostala Madami Mum´s Vietnamese Kitchen, do které jsme se po první návštěvě a obrovské spokojenosti museli vrátit. Kromě ní ještě doporučuju výbornou a krásnou restauraci Umami na indočínskou kuchyni, Maharadscha na indickou a nemohla bych zapomenout na Yarok Fine Syrian Food a jejich falafel. Jo a pokud budete shánět něco jen tak do ruky, zamiřte do Dolores na výborné veganské burrito. Obecně je tu veganství a vegetariánství hodně rozšířené, bezmasé pokrmy a alternativy jsou naprosto běžnou součástí nabídky restaurací i supermarketů. Hodně populární jsou také biopotraviny, farmářské produkty nebo potraviny bez lepku, laktózy nebo cukru.

Ideální doba na návštěvu Berlína?

Tak 4-5 dní. Jestli hodláte chodit jen po hlavních historických památkách, stihnete to i za víkend. Ale to je zrovna v tak kulturně bohatým městě škoda. Pokud jste líní chodit, stáhněte si zdejší aplikaci a půjčte si kolo. Nejenže toho stihnete víc za krátkou dobu, ale ještě protáhnete nohy a uvidíte spoustu zajímavého z města.

Málokteré velkoměsto je bezpečné, ale Berlín pravděpodobně patří k těm méně nebezpečným. Důkazem je tomu velmi nízká kriminalita, počet vražd i krádeží. A co se mi na Berlíně asi zalíbilo nejvíc? Svobodomyslný myšlení a vzájemný respekt mezi lidmi. Je jedno, odkud jsi, jakou hudbu posloucháš, do jaký subkultury patříš, jakou máš orientaci. Platí tu žij a nech žít a v tomhle se myslím máme u nás ještě hodně co učit. Návštěvu doporučuju všem, ať už za klubovou scénou nebo jen za památkami. Berlín sice není nejlevnější, ale za ty Eura stojí🙂

Mějte pěknej den!

T.

Další články z mého blogu

Rady a tipy do kuchyně, cestování nebo něco o mně? Počtěte si!
Ve spíži Inspired Kitchen
Rady a tipy do kuchyně 16. 01. 2023

Ve spíži Inspired Kitchen

Občas se mě někdo ptá, jak se stíhám stravovat zdravě a u toho chodit do práce, stýkat se s přáteli, sportovat, fotit, jednoduše žít :) Základem je dobře plánovat – jak vaření, tak i nákup potřebných surovin. A v neposlední řadě dobře vybavená spíž. To je vlastně to nejdůležitější, aby pro vás vaření bylo hračka, protože pak lze i z těch nejzákladnějších potravin kdykoliv uklohnit něco chutného. A které potraviny ve vaší spíži rozhodně nesmí chybět? A kde se dají sehnat? Tak čtěte!

Přečíst článek
Jak připravit tofu? Recepty a tipy, jak na něj
Rady a tipy do kuchyně 16. 01. 2023

Jak připravit tofu? Recepty a tipy, jak na něj

Spousta lidí se při představě konzumace bílého tofu otřese odporem. Uznávám, že na první pohled tofu vypadá jako hodně divné bílé cosi bez chuti a bez zápachu, pokud si ale koupíte neupravené bílé tofu a hned ho ochutnáte, je to jako byste si vzali kousek syrového masa a hned se do něj pustili. Asi byste si taky moc nepochutnali. U tofu je hrozně důležité ho správně připravit, aby vám chutnalo. A těch způsobů, jak s tofu kouzlit, je strašně moc.

Přečíst článek